Uklad optyczny monochromatora czerny turnera

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do wykonywania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez organizm optyczny. Mikroskopy kładą się głównie z zestawu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie grane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w moc dziedzinach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy grane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Ale w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy podawane są choć w krystalografii czy metalografii. Geolodzy traktują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy nazywa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają też wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z szkół ścisłych. Badany obiekt widziany jest osobiście przez okular albo na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest jednoznaczna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi związana z długością fali światło, z zmiany za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, choć we nowoczesnych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.